יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
על גדתו הדרומית של הנהר האדום, בעיקול הנהר, הוקמה לפני אלף שנים הבירה הקיסרית המבוצרת של תאנג-לונג, היא האנוי של ימינו. הייתה זו עיר רבועה, מוקפת חומה, ושערים לה סביב. פרט למספר תקופות קצרות, שמשה העיר בירה קיסרית במשך 800 שנה, ומלכו ממנה מספר שושלות קיסריות. גם היום וייטנאם נשלטת מאזור מצודת תאנג-לונג (Hoàng thành Thăng Long) שכמעט ואינה קיימת.


המאוזוליאום של הדוד הו

מכלול הו צ'ימין

במערב העיר הקיסרית נמצא הפרלמנט של וייטנאם, ומולו, רחבת מסדרים ענקית, כיכר בה דין (Ba Dinh), המזכירה את הכיכר האדומה הרוסית וטיאן-אן-מן הסינית בעיצובה ותפקידה. בכיכר זו בשני בספטמבר 1945 הכריז הו צ'ימין על עצמאות ארצו – עצמאות שארכה שנה אחת בלבד. לא ייפלא, שבצד הכיכר ניצב לו מבנה בטון קובייתי קר ומנוכר, מוגבה מפני הכיכר, ובו שוכנת בקופסאת זכוכית גופתו המפוחלצת של הדוד הו, שכמו לנין, מאו, קים איל סונג וקים ג'ונג איל, מוצג לציבור מעריציו הרוצים לחלוק כבוד, ולשונאיו ששמחים לודא שהוא שם.

הו, הלוחם שמרבית חייו חי מחוץ לארצו, חזר להכניע את היפנים, הצרפתים, ולאחר מותו גם את האמריקנים. הו ביקש בצוואתו לשרוף את גווייתו, אבל הדרישה להאלהה של גיבור לאומי גברה על רצונו של האיש. מותר לצלם מחוץ למבנה אבל לא בתוכו, וניתן לקבל קלטות שמע בשפות שונות, המספרות על האיש ופועלו. יש לבוא בלבוש הולם – דבר שנבדק בקפדנות. המאוזוליאום פתוח בין 7:30-10:30 פרט לימי ב', ובסופי שבוע נסגר ב-11:00 ויש תור ארוך לכניסה, אולם תיירים יכולים להירשם במשרד הרישום ולחסוך עמידה בתור. המאוזולאום סגור מספטמבר, עד סוף נובמבר, כשהגווייה נשלחת לרוסיה לתחזוקה.

פגודת העמוד האחד

פגודת העמוד האחד (Chùa Một Cột) נבנתה במקור על ידי הקיסר לי תאי-טונג (Lý Thái Tông), בן מייסד העיר, ששלט בין השנים 1028-1054. על פי הרישומים, הקיסר חסר היורשים חלם שהוא פגש את קואן-אם (גואן-אין הסינית), הבודהיסטווה של הרחמים, שהושיטה לו בן זכר. לי תאי-טונג נישא אז לנערה איכרה ונולד לו בן יורש ממנה. כדי להביע את הכרת התודה שלו על האירוע הזה, הוא בנה פגודה זאת בשנת 1049. בנויה מעץ, וניצבת על עמוד אבן אחד. הפגודה נועדה לדמות פרח לוטוס - סמל של טוהר, העולה מתוך ים של צער. אחד המעשים האחרונים של הצרפתים לפני שעזבו את האנוי בשנת 1954, היה להרוס את הפגודת המקורית; המבנה נבנה מחדש על ידי הממשלה החדשה. נמצא בדרום תחום הגנים של המוזאון והמוזולאום של הו-צ'ימין.


פגודת העמוד האחד

מוּזֵאוֹן הו-צ'ימין

המוזאון המוקדש לאבי האומה (Bảo tàng Hồ Chí Minh) הוא מבנה בטון מונומנטלי, הנמצא בסמוך למוזוליאום ולפגודת העמוד הבודד. הבניין מחולק לשני חלקים: העבר והעתיד. תחילת הסיור בחלק העליון בעבר, ובמיוחד בחיי הו צ'ימין ובמאורעות שעיצבו את דרכו שהובילה לנצחון וייטנאם. הסיור בכיוון השעון ובמורד המדרגות לכיוון העתיד. במוּזֵאוֹן אסור לצלם, ומומלץ ביותר לקחת מדריך דובר אנגלית שיסביר לכם על חייו ופועלו, וכן כמה מהמסרים החבויים שיש בחלק מהמוצגים. מקפידים שם על לבוש הולם, ללא כובע, ללא תיקים עבורם יש לוקרים בכניסה וכמובן ללא נשק, אוכל, עישון או כדומה. עלות כניסה 40KĐ (נוב. 2017). שעות פתיחה: 08:00-12:00+14:00-16:30 (בימי שני ושישי רק בבוקר).


הבניין המונומנטלי של מוזאון הו-צ'ימין

תצפית ממגדל לוטה

את הנוף הטוב ביותר של העיר ניתן למצוא בקומה ה-65 של בניין לוטה (Lotte), שנפתח בשנת 2014, בפינה המערבית של רובע בה-דין (Ba Đình) בהאנוי. מנקודת מבט בלתי מופרעת זו, גבוה מעל המולה של העיר, ניתן לראות את קוטן הרובע העתיק, יחסית לגודלה העצום של האנוי. במגדל יש גם בית מלון, מיני מסעדות, בר על הגג וחנות כלבו בקומות התחתונות. מגדל לוטה נמצא במרחק של כ-20 דקות נסיעה במונית מן הרובע העתיק. חברת לוטה היא חברה דרום קוריאנית ענקית בתחומי מזון וצריכה, שבבעלותה מגדלים וחנויות ענק בכל רכבי חלק זה של העולם, ובכללם המגדל הגבוה ביותר בקוריאה. נקראת על שם שרלוטה בוף, גיבורת הספר "ייסורי ורתר הצעיר" של הסופר הגרמני יוהאן גתה. המגדל נמצא כ-2.4 קילומטר מערבית לקומפלקס הו צ'ימין, בכתובת 54 Liễu Giai, Cống Vị, Ba Đình


העיר האנוי במבט מלמעלה

מקדש קואן-תאן

מקדש קואן-תאן (Đền Quán Thánh), המוצל על ידי עצי ענק, הוקם בתקופת יסוד הבירה על ידי שושלת לי (1010-1225) והוקדש לטראן-וו (Tran Vo, האל המגן ומנהל את הצפון), שסמלי הכוח שלו היו צב ונחש. לכן נקרא המקדש גם "טראן-וו". פסל ברונזה של האל בגובה כארבעה מטר, השוקל כארבעה טון, העומד במרכז, וכן פעמון המתוארים שניהם ל-1677 ישנם במקום. אבן אסטלה שנמצאת כאן, משנת 1639, מספרת את ההיסטוריה של האתר הזה. הפגודה נבנתה מחדש במאה ה-15 ושוב ב-1842. המקדש נמצא ליד שער העיר הצפוני, על שפתו הדרומית של "האגם המערבי", ליד צומת של Ð Thanh Nien / P Quan Thanh. כניסה עולה 10KĐ (נוב. 2017).


במקדש קואן-תאן

האגם המערבי ופגודת טראן-קוק

זהו אגם גדול מהואן-קיאם, אך פחות פופולארי. הוא נוצר מעיקול בנהר האדום ששינה את מסלול זרימתו. שם האגם מגיע כנראה מהדימוי הסיני של האגם המערבי בעיר הונגדזואו. לאורך רוב החוף תמצאו דייגים. את האגם חוצה מצפון לדרום כביש, המהווה טיילת נעימה, ובמרכזו נמצאת פגודת טראן-קוק (Chùa Trấn Quốc) ההיסטורית. זו הפגודה הבודהיסטית העתיקה ביותר בהאנוי, מתוארכת ל-548 לספירה, מייד אחרי קבלת העצמאות של שושלת לי המוקדמת מהסינים (עצמאות שהייתה בין 544-602 לספירה).

הפגודה נבנתה במקור על גדת הנהר האדום, אך הועברה ל"אי דג הזהב" (Kim Ngu) שבלב "האגם המערבי", בשנת 1615. יש במתחם מקדש בודהיסטי שבחצרו עץ בודהי (פיקוס אלסטי) שכביכול הוא יחור של העץ תחתו ישב הבודהה בבודגאיה כשהגיע להערה. הנצר נתרם על ידי ראש ממשלת הודו. הסמל של המקדש כולו הוא פגודה גבוהה וצרה בסגנון אופייני לוייטנאם, הצבועה אדום, שנבנתה רק ב-2004. הדרך המובילה אליה היא גן יפה ונעים. עדיין אין דמי כניסה.


לצד פגודת טראן-קוק

קיר המוזאיקה

לכבוד אלף שנות האנוי כבירה, צופה הדייק המגן על העיר מזעם הנהר האדום, ב-3.85 קילומטרים אורך של מוראל ממוזאיקה, המציג על שטח כולל בן 6,000 מ"ר של תמונות, סיפורים מתקופות שונות שעברו על העיר ואומנות אחרת. זהו ציור הקיר ממוזאיקה הגדול בעולם על פי שיאי גינס. הוא נעשה במשך כשלוש שנים על ידי אומנים מקומיים ואומנים מחו"ל. קרן פורד מימנה 450 מטר ראשונים ואת הכשרת האומנים שהמשיכו את העבודה. הקרמיקה, בגודל אבן של 3x3 ס"מ, יוצרה בכפר באט-טראנג הסמוך להאנוי, המתמחה בכך. הציור נחנך בשנת 2010. נמצא בין הנהר האדום לאגם המערבי ופתוח תמיד ובחינם.


קטע מקיר המוזאיקה

מוּזֵאוֹן ההיסטוריה הצבאית

הוקם ביולי 1956, הוא אחד משבעת המוזאונים הלאומיים בוייטנאם. קל לזהות את המקום הודות לאוסף גדול של כלי נשק בחזית הבניין. הוא ממוקם במרכז האנוי. מגדל הדגל ההיסטורי של האנוי נמצא בתוך שטח המוזאון. במוזאון מוצג ציוד סובייטי וסיני, לצד כלי נשק צרפתיים ואמריקנים שנתפסו במשך שנים של מלחמה. בחלק המרכזי ישנו מטוס קרב מיג-21 סובייטי, בין שלדים של מטוסים צרפתיים שהופלו בדיין-ביאן-פו, ו-F-111 אמריקני.

בתחום המוזאון נמצא מגדל הדגל המשושה, אחד הסמלים של האנוי. הוא נבנה ב-1812 כמגדל תצפית, המתנשא לגובה של 33.4 מטר. מעל פירמידה תלת-שכבתית ניצב המגדל, ובו גרם מדרגות ספיראלי המוביל למרפסת תצפית. על גג המבנה מתנוסס דגל הרפובליקה. בניגוד למבנים אחרים בקאטידל המלכותי של האנוי, מבנה זה לא נהרס על ידי הצרפתים. המגדל משקיף על אוסף של ציוד מלחמה. לצד תותחים, מטוסים וטנקי שלל, המונומנט המרכזי בחצר התצוגה, עשוי מחלקי מטוסים מופלים ותמונת אישה המושה מהמים חלקי מטוס מושמד. במוזאון עצמו הדגש הוא על אלפי שנות התנגדות נחושה לכיבושי מעצמות מהחוץ ומאבק הגבורה העממי בכובשים. דרומית למוזאון נמצא פארק לנין (Công Viên Lênin) ובו פסלו של לנין. כניסה 40KĐ (נוב. 2017) ועוד 30KĐ למצלמה. סגור בימי ב' ו-ו'. פתוח 8:00-11:30, 13:00-16:00. כתובת: 28Dien Bien Phu Rd,


מונומנט חלקי מטוסים מופלים בחצר מוזאון המלחמה

המוזאון לאומנות

מעט דרומית לפארק לנין, צמוד מצפון למקדש הספרות, נמצא המוּזֵאוֹן הלאומי לאמנות (Bao Tang My Thuat). זהו אחד המוזאונים החשובים ביותר לשימור אוצרות המורשת התרבותית והאמנותית של האומה הויאטנאמית. המוּזֵאוֹן המבנה שימש כמוסד לימוד לבנות פקידים צרפתיים בשנות השלושים, והפך למוזאון בשנת 1966. הוא מציג אמנות וייטנאמית בראי היסטורי בשלוש קומות של היסטורית אומנות. בקומה ראשנה עתיקות. ובקומה עליונה אומנות בתקופה קומוניסטית הסוגדת להו צ'ימין. המוּזֵאוֹן מונגש ויש בו מעלית. נמצא צמוד מצפון למקדש הספרות, ודרומית לפארק לנין ולמוּזֵאוֹן להסטוריה צבאית. שעות פתיחה: 8:30 עד 17:00 כל ימות השבוע. מחיר כניסה 40KĐ. כתובת: 66 Nguyen Thai Hoc St.


במקדש הספרות

מקדש הספרות

דרומית למוזאון לאומנות נמצאת האוניברסיטה העתיקה ביותר בוייטנאם. היום היא נקראת מקדש הספרות (Văn Miếu Quốc Tử Giám) היא הייתה מפרוייקטי הבנייה הראשונים להם התפנה הקיסר השני לי טאנג-טונג לאחר שבנה את העיר הקיסרית. בשנת 1070 הוא בנה אותה כמקדש קונפוציאני המקדש את הלימוד ואת הישגי הידע, והמקדש הפך למוסד לימוד שהפך לאוניברסיטה המלכותית. המתחם כולל גנים וחצרות בכיוון מדרום לצפון, כאשר מקדש הספרות עצמו הוא הצפוני ביותר. בדרך מהכניסה הדרומית, עוברים בגן יפה המוביל לרחבה, ובהמשך, דרך שער שני לרחבה עם בריכת לוטוסים ובשני צידיה 86 אסטלות בגדלים שונים (מתוך כ-120 שהיו), ניצבות על גבי צבים ומוקדשים למנצחי הבחינות הקיסריות. בצפון המתחם נמצא מקדש לקונפוציוס וממשיכי דרכו ואחריו מקדש דו-קומתי בו בקומת הקרקע מכבדים את מנהל המוסד, שעבר את הבחינות והציע למלך רפורמות. כשאלו לא התקבלו, שב ללמד ולנהל את המקום. בקומה השנייה מכבדים את המלכים הבונים. המקדש נמצא במרחק הליכה דרומית למכלול הו צ'ימין ומערבית למוזאון המלחמה וצמוד למוזאון האומנות. שעות פתיחה 07:30 - 18:00. כניסה מדרום בלבד בעלות 30KĐ (נוב. 2017) מרחוב Pho quoc tu giam.


בחצר מקדש הספרות


כתבה נוספת על האנוי:

תולדות האנוי ואזור אגם הואן-קיאם