יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
בקצה הדרומי של טאיוואן, בחצי האי הנגצ'ון (Hengchun) נמצא אזור הבילוי הימי הטרופי של טאיוואן, ושמורת הטבע העתיקה ביותר ואחת הפופולריות, בעיקר לצעירים הרוצים לבלות ולהיזרק בחוף הים החם. זהו הפארק הלאומי קנטינג.


נוף קנטינג

הסרטים "קייפ מספר 7" ויותר מכך "חיי פיי" של אנג לי, יצרו פרסומת למקום, אך גם ללא פירסום, הנופים של קו החוף והטבע הפראי, לצד חופי רחצה ובילוי, מושכים לשם מיליוני תיירים מקומיים וגם זרים. זו גם נקודת משיכה לחובבי טרקים שאינם הרריים, אחת מעשרים נקודות הצפייה בציפורים במסלול נדידתן הטובות בעולם ואתר צלילה בשוניות האלמוגים בו גם אפשר ללמוד צלילה.
זהו מקום בעל מזג אויר חם, אך שבניגוד למרבית האי, אינו גשום פרט לחודשים יוני-ספטמבר. יש בו חופים רחבים לרביצה ושיזוף, עם מתקני פעילות ימית שונים, ורק רצוי לא לחשוב על שני הכורים האטומיים שנמצאים בסמוך – שניים משישה כורים המספקים חשמל למדינה חסרת המשאבים הפוסיליים.


נוף המהווה סמל של פארק קנטינג

הפארק הוקם בשנת 1982 ומשתרע על שטח כולל של 333 קמ"ר של קרקע ושטחים ימיים. זהו הפארק הלאומי המאוכלס בצפיפות ביותר בטָאִיוְוָאן, והוא כולל שטחים נרחבים של קרקע חקלאית, עם נוף של חיי כפר טָאִיוואני טיפוסי. בנוסף, הפארק הלאומי כולל היסטוריה מעניינת, תרבות, הרים, יערות, מרעה, אגמים, דיונות חול, חופים ושוניות אלמוגים.


חומת העיר הנגצ'ון

עיר המחוז הנגצ'ון (Hengchun)

העיר הגדולה (30,000 איש) באזור היא עיר מוקפת חומה של כ-2.5 קילומטר מתקופת קאנגשו 1875, שנבנתה לאחר תקיפת היפנים שבאו לנקום את הרג 54 הדייגים מאיי ריוקיו שנסחפו לחוף ונטבחו על ידי ילידי פאיוואן. החומה משומרת טוב וחציה קיים ומתוחזק היטב. גם נותרו ארבעת השערים.
בין השערים צפוני ומזרחי, יש מתקן בו במהלך חודש הרוחות, ב-15 בחודש ה-7 (סביב יולי), נערך פסטיבל טיפוס המוטות (Hengchun Quiang Gu), בו 36 נבחרות של 8 איש מתחרות בטיפוס על מוטות מגורזים בגובה כ-12 מטר והורדת הדגל שבמרפסת מעליהם - דבר שדורש תיאום רב ומסוכן (עם כי כיום יש רשתות הגנה לנופלים).


עמודי הטיפוס של פסטיבל טיפוס המוטות

הסיפור אודות מקור הפסטיבל הוא שבחודש הרוחות, כדי לכבד את אנשי פוג'יאן שגויסו להילחם באזור העיר, עשירי העיר שהייתה פעם עיר עשירה וחשובה, היו מציעים מנחות ברחבת המקדש. לאחר הטקסים, היו מחולקות המנחות לעניי סביבת העיר, דבר שגרם לריצה, מאבק וגם פציעות בקרבות על המתת. בשנת 1880 הציע מישהו לחלק את המזון והממון על פי תוצאות תחרות ספורט זו. התחרות, שהייתה בין מקומיים, נמשכת עד היום, כשקבוצות מגיעות מכל רחבי האי.


הכורים הגרעיניים לאספקת חשמל

כ-1.6 ק"מ מזרחית למרכז העיר, ב-Chu-Huo ("אש טבעית"), ישנן פומורלות של גז טבעי, הבוקע מהאדמה ובוער ספונטנית. זו תופעה נדירה בעולם. אין במקום די גז כדי להצדיק את איסופו או להוות סיכון. למקום זה עדיף להגיע בשעות החשכה, אז המראה של אש הפורצת מהאדמה מושלם. המקומיים מנצלים זאת כדי למכור זרעי פופקורן כדי לפצחו באש. הם מספרים כי חברת נפט מצאה גז טבעי בעת קידוח שעשו. הגז הטבעי דלף משכבת אדמת הבוץ והחברה הדליקה את האש והיא עדיין בוערת.


אש בוקעת מהאדמה

קו החוף הדרומי

בפארק עצמו ישנם שני שפיצים שפונים דרומה לים: המערבי נקרא "החתול הרובץ" והמזרחי נקרא "מגדלור אולאנפי" או "אי-לואן-בי". בין שתי הבליטות הללו, נמצא אזור עיירת הנופש קנטינג, ומספר חופי רחצה המציעים שלל פעילויות חוף וים – ממסלולי מרוצי קרטינגים דרך מועדוני צלילה ועד גלשנים ואופנועי ים. זו אילת של טאיוואן ואתר הנופש האולטמטיבי באי.


חוף הים היפה של קנטינג

מגדלור אי-לואן-בי

קרוי גם "אולאנפי" (Olanpi בתעתיק הסיני של שם המקום). שמו מגיע משפת שבט פאיוואן (Paiwan) המקומי. בדרך המובילה למגדלור ישנו סלע שונית דמוי מפרש (יש האומרים שזהו פרצופו של הנשיא ניקסון). בגלל שהביטוי "אי-לואן" משמעותו בשפת פאיוואן "מפרש" ו-"בי" פירושו "קייפ". הוא נקרא "אי לואן בי". המגדלור נבנה בשנת 1883 על ידי הסינים, לבקשת אמריקאים ויפנים אחרי "תקרית רובר" (1867) בה נרצחו מלחים אמריקאים שספינתם עלתה על שרטון, ו"תקרית מודן" (1874) בה 66 אנשי ריוקיו (אוקינאווה) שספינתם טבעה עלו על החוף, ו-54 מהם נטבחו על ידי בני הפאיוואן – תושבי האזור. זה היה המגדלור המזויין היחידי בעולם, שנבנה כמבצר כנגד תקיפות ילידים, אולם למרות שנבנה לבקשת היפנים, הוא נהרס במלחמת סין יפן הראשונה ונבנה מחדש על ידי היפנים שהשתלטו על האי, ושוב נהרס במלחמת העולם על ידי האמריקנים, ולבסוף נבנה בשנת 1962 כמגדלור מתפקד וכאתר זכרון היסטורי, כמו גם אתר תיירות בולט.


מגדלור אולאנפי

מכיוון שהנוף בקצה זה טבעי יפה ומרתק, הוקצה כחצי קמ"ר לפארק אי-לואן-בי, בפינה הדרומית ביותר באי. זהו אזור שמופיע ברשימות כאחד משמונת פלאי הטבע של טָאִיוְוָאן. הוא מוקף בשונית אלמוגים ענקיות ושחיקת מי הים והרוח פיסלו את הנוף בצורות משונות ונופי סלע יפים. בין השאר ישנם כאן מערת פיי-פיי (Fei-Fei Cave) המערה העתיקה, עמק הדממה, סלע הדורבן, סלע צ'ינג-טיאן (Qing-Tian) וסלע הנשיקה – כולם נופי ריף מפורסמים כאן. רק משם המקומות ניתן לדמיין איך נראים הסלעים (לבעלי דימיון מפותח בלבד...) הליכה לאורך השביל המתוכנן היטב בפארק מאפשרת למצוא שלל צמחים הגדלים על הסלעים, וישנם במקום זה ציפורים ופרפרים ותאי גידול שונים. מצפון למגדלור, בהמשך הכביש צפונה לאורך החוף הפאסיפי, נפרש אזור נופי Longpan.


סלע ניקסון (סלע המפרש)

"החתול הרובץ" - מאו-בי-טואו (Mao Pi tou)

זהו פארק קטן עם מסלול הליכה קצר, הנמצא ממש בנקודת החיבור של מיצרי טָאִיוְוָאן ותעלת באשי (Bashi Channel). מאחר שבמקום יש סלע שניתן לראות בו חתול הכורע כשפניו לים, נקרא המקום בשם זה. האזור כולו הוא חוף אלמוגים אופייני שעבר בלייה, עמודות שונית, תעלות ים, מערות שחיקה וחורים, הדמיון הסיני מוצא בתצורות דמיון לדברים רבים. בין מרכז התיירות מאוביטואו (30$ כניסה) ומרפסת התצפית, תוכלו לראות את הנוף האינסופי של השמיים והים הכחולים, את תעלת באשי משמאל ומיצר טָאִיוְוָאן מימין. בשל זרם המים הרדוד טמפרטורת המים היא 21-30 מעלות וזהו תא גידול אידיאלי ליצורי המים מאלמוגים וסרטנים ועד דגים טרופיים וצלופחים וכן אצות המתרבות בחורף – וכל זאת נצפה במים הצלולים מהחוף.


סלע החתול הרובץ

מחוץ לטאיפיי

◄  קניון השיש טארוקו
◄  קו החוף המזרחי היפה
◄  אגם שמש ירח