יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
אזור קו החוף הדרום-מזרחי של האי הוא "הארץ הבתולית האחרונה של טָאִיוְוָאן". אלה הם 170 קילומטר של נוף בראשיתי, מפיו של נהר חואליאן (Hualien) בצפון, ועד העיר טאיטונג בדרום. זו רצועת חוף שממזרחה האוקיינוס ובמערבה רכס הרי החוף. זו נקודת המפגש הטקטונית הסוערת בו הלוח הפיליפיני משתפל מתחת הלוח האסייתי ביוצרו את האי טאיוואן.


קו החוף היפה של מזרח טאיוואן

הקרקע בחוף המזרחי היא ברובה סלע וולקני וסלע משקע רווי בצדפים, שנדחק מעלה ועדיין עולה בהתנגשות הטקטונית בין הלוחות, כשמאידך גיסא, כל שעולה עובר בלייה ושחיקה. כך נוצרות תצורות קרקע מגוונות הכוללות מרפסות חוף, חופי חול וחלוקים, שוניות, איים סמוכים לחוף, תעלות ומערות. טופוגרפיה מגוונת זו מספקת בית גידול מגוון ועשיר לחי ולצומח.

החוף המזרחי הוא המולדת של שבט אמי (āměi-zú) הקדמון. שבט זה, המונה כ-200 אלף איש, כ-37% מכלל הילידים באי, הוא השבט הילידי הגדול מבין 16 השבטים הילידיים המוכרים בטאיוואן. כפרי אמי פזורים בקו החוף ופסטיבלי הקציר שהם עורכים בחודשי יולי ואוגוסט מציעים הזדמנות לחשוף את התרבות של העם המיוחד הזה. לפני שהאמי התיישבו כאן, היו עמים פרהיסטוריים שבאו והלכו, שהשאירו מאגר עשיר של ממצאים ואתרים עתיקים שעדיין ניתן לראות היום. בין המאפיינים התרבותיים המודרניים יותר של קו החוף, ישנם מקדשים קסומים, כנסיות של האבוריג'ינים וכפר דייגים מקסימים. בחדשי הקיץ, יוני יולי, יש זרם קר ליד החוף המזרחי בדרך ליפן, וישנה נדידה של לוויתנים, דג חרב, טונה, קינג-פיש ואפשר לראות אותם מהחוף.

מאגר עשיר זה של נכסים טבעיים ותרבותיים, דרש מלשכת התיירות להקים את "הפארק הלאומי החוף המזרחי" בשנת 1988, ולפעול לפיתוח של התיירות ומשאבי הפנאי כאן. לאורך שפלת החוף המזרחית עובר הכביש המהיר מספר 9, המקשר את טאיפיי לקצה הדרומי של האי, אולם ברצועת החוף האמורה הוא אינו צמוד לחוף. בקטע החוף הסלעי היפה, לאורך 178 קילומטרים, נמתח כביש נופי מספר 11, לאורכו נמצאות רבות מנקודות הנוף הקסומות של הסלעים והים.


נשות שבט אמי מהחוף המזרחי של טאיוואן

"מדרגות האבן" שי-טי-פינג (Shitiping)

מדרגות האבן הוא תיאור אזור חוף יפה עם תצורות נוף ואלמוגים, בו ישנו מסלול הליכה לאורך הים. מרכז המבקרים נמצא בכביש 11 בקילומטר 65. ממנו מובילה דרך רגלית בת כשני קילומטר צפונה לאורך המצוק.

מגדל חוג הסרטן בדיוק בקו חוג הסרטן (רוחב 23.5), על כביש החוף, ניצב מגדל המסמן זאת. בסוף יוני המבקרים יכולים לראות בצהריים את העלמות הצל תחת רגליהם. הקו מפריד רישמית בין האזור הטרופי לסובטרופי. נמצא בכביש 11 באבן דרך 69.


נוף חוף השיש בשיטיפינג

"שלושת בני האלמוות" סאן ש'יאן טאי (Sanxiantai)

אחד מהסמלים של החוף המזרחי הוא אי בצורת שלוש דבשות המחובר ליבשת בגשר הליכה של 8 קשתות שנבנה ב-1987. עד אז היה נגיש רק בשפל ולכן מעניין אקולוגית בשל מיני חי וצומח שכמעט לא הופרעו על ידי האדם. בשל צורתו של האי הודבקה לו אגדה על שלושת בני האלמוות שהיו במקום. זהו יעד פופולרי בין בני המקום. האתר מוסדר כשמורה עם שירותי תיירות שבילי הליכה וחנייה והכל ללא תשלום. נמצא בכביש 11 באבן דרך 111.


גשר שמונה הקשתות המוביל לאי שלושת בני האלמוות

דונגהא (Dōnghé) ודולאן (Dulan)

דונגהא, מילולית: "הנהר המזרחי". זו עיירה קטנה ויפה. האוכלוסייה דונגהא היא רק 1,367 אנשים והיא מחולקת ל-993 ילידים משבט "אמי" ו-374 סינים. היא מפורסמת בלחמניות בשר מאודות אך גם בשיט ברפסודות מצינורות במבוק בין הגשרים, הישן (הארוך ביותר שנבנה על ידי היפנים, אך התערער בטאיפון ופתוח להולכי רגל בלבד) והגשר החדש, כשקופים מסתובבים מסביב. בכביש הנכנס ליבשה, ליד פסל של קוף, חיה משפחת קופים.

ליד העיר נמצאת דולאן. זו עיירה של בני אמי אך גם של אומנים שעוסקים בעבודתם במפעל הסוכר הנטוש ונגנים שמופיעים בסופי השבוע. העיירות הללו נמצאות ככצי שעת נסיעה צפונית לטאיטונג.


שמורת הקופים ליד דונגהא 

"יאליו הקטן" ש'יאו-יאליו (Xiaoyeliu)

באזור ש'יאו-יאליו יש בסיס צבאי של חיל האוויר. הבסיסים למרגלות ההרים בצד מזרח כדי להגן בפני טילים בליסטיים. סמוך לשדה התעופה הצבאי ולמזח המעבורת לאי הירוק ולאי הסחלב נמצא חוף ים עם תצורות סלע חול, שעברו שחיקה שייצרה תצורות המזכירות את "פארק יאליו" שעל יד העיר קילונג ומכאן השם. המצאות סלע חול באתר תמוהה ומשערים שמקור הסלעים במקום אחר. הסברים גיאולוגיים על הסלע על תצורות הכוורת הפטרייה ותצורת הטופו, מוסברים במרכז המבקרים בו כדאי לבקר לפני הירידה אל החוף. במקום יצרו אתר תיירות עם שירותים, חנויות, חניה ומשעול הליכה לאורך תצורות הסלע. יש להיזהר מהחלקה על הסלעים הרטובים. נמצא בכביש 11 באבן דרך 159.


הנוף המפוסל של ש'יאו-יאליו

טָאִי-טונג (Taitung / Táidōng)

מחוז טָאִי-טונג ("מזרח טָאִיוְוָאן") נמצא באזור הדרום מזרחי של טָאִיוְוָאן, עם חוף של כ-230 קילומטר. בירת המחוז, העור טאיטונג יושבת סמוך לים, כך שלמרות החום והלחות הטרופית, ישנה בריזה מהים שמקילה במעט על עומס החום. זו אינה עיר גדולה – רק כמאה אלף איש, אך בשל בידודה והיותה הגדולה ביותר בחוף המזרחי, היא עיר חשובה. כמו כל החוף, אזור העיר היה מקום מחייתם של שבעה שבטים ילידיים שעדיין חיים במחוז. ניתן לראות בעיר גיוון יפה של שכונות ילידיות, בתים יפניים ואחוזות סיניות מסורתיות, ולחוות את תרבותם וחגיהם המסורתיים של השבטים הילידיים.

העיר מוקפת באזור חקלאי פורה של מטעי פירות ושדות אורז לרוב. בשל הפעילות הגיאוטרמית, ישנם במרבית המלונות מרחצאות חמים עם מים שאינם נודפים ריח גפרית. בעיר כדאי לבקר במקדש המפואר טיאן-הו (Tianhou) המוקדש לאלת הים מאטסו. יש בעיר גם פארקים רבים בהם יש שבילי הליכה ומסלולי רכיבה על אופניים.

מהעיר אפשר לצאת בהפלגה לאי הסחלב (Lanyu) של בני דאו/יאמי הבונים סירות מדהימות המוצגות גם במספר מלונות בעיר טאיטונג. אפשר גם להפליג לאי הירוק (Ludao) עליו היה כלא של מתנגדי משטר בתקופת הטרור הלבן, ואיש לא ברח משם.


בת לשבט הפויומה בטאיטונג

מחוץ לטאיפיי

◄  קניון השיש טארוקו
◄  אגם שמש ירח
◄  שמורת קנטינג הטרופית