יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...


סתיו ביוסמיטי ארה"ב

לפעמים רואים מציאות בעייניים משוחדות של מורשת קודמת. כך אירע למהגרים מארצות הקור של מזרח אירופה, שהמציאו יש מאין עונה שאינה קיימת בארץ ושייכו לה תכונות ורגשות, מתוך התעלמות מוחלטת מאי קיומה. זהו הסתיו בישראל. כפי שעולה משיר השירים המקראי: "כִּי הִנֵּה הַסְּתָיו עָבָר הַגֶּשֶׁם חָלַף הָלַךְ לוֹ. הַנִּצָּנִים נִרְאוּ בָאָרֶץ עֵת הַזָּמִיר הִגִּיעַ וְקוֹל הַתּוֹר נִשְׁמַע בְּאַרְצֵנוּ." אמירה זו מדגישה במפורש שהסתיו היא עונת הגשמים, שאחריה מגיע האביב. כלומר שהסתיו המקראי הוא החורף. גם השלכת, שאותה מזכיר ישעיהו "כָּאֵלָה וְכָאַלּוֹן אֲשֶׁר בְּשַׁלֶּכֶת מַצֶּבֶת בָּם" ודאי אינה זו אליה אנו מתכוונים, כי האלה והאלון ירוקי עד הם.


סתיו של עלי האדר בדרום קוריאה

באירופה הצפונית התקצרות היום הדרמטית בתקופת שוויון אורך היום, וההתקררות הדרמטית, מביאות לשינוי קיצוני במראה יערות הנשירים שאינם קיימים בישראל - שינוי צבע וקמילת העלים, כשהיערות בוערים בשלל צבעים, המאפיל על צבעי הפריחה של האביב. ביאליק תיאר את הסתיו מזכרונו וממורשתו הגלותית: "הַקַּיִץ גֹּוֵעַ מִתּוֹךְ זָהָב וָכֶתֶם, ומִתּוֹךְ הָאַרְגָּמָן, שֶׁל-שַׁלֶּכֶת הַגַּנִּים וְשֶׁל-עָבֵי עַרְבָּיִם, הַמִּתְבּוֹסְסוֹת בְּדָמָן." זו אולי אנלוגיה לזקנת האדם, אולם הדימויים של המשורר הלאומי כלל אינם ישראליים. ב-1904 יכול היה ביאליק לתאר רק את מראות אוקראינה בה חי, וכך עשה.


סתיו ברמת טיבט – חבל יונ'נאן

עלי הצומח נראים ירוקים בגלל שהכלורופיל בולע כל צבע אחר ומשתמש ביתרת האור לתהליכי הטמעה, שהם בסיס החיים כולם. אולם העלה אינו רק כלורופיל ירוק. יש בו גם קרוטן כתום ואנתוציאנין בצבע אדום-סגול. כאשר מלבלב עלה ואין בו די כלורופיל, צצים הגוונים החמים של כתום ואדום, אך בהתבגרות העלה הוא נראה ירוק. כאשר היום קצר והטמפרטורה צונחת, עושה הצמח שימוש בכלורופיל ומפרק אותו, ואז צצים צבעי שאר המרכיבים בעלה, והוא הופך כתום, אדום וצהוב, וכשבבסיס פטוטרת העלה מתים התאים, מת העלה ויבש, והופך לחום ולבסוף נושר.


נשירת עלים בסתיו האמריקאי

השלכת אינה מוות. זו רק התאמה נדרשת המוכיחת את חכמת הצמח. השלכת היא צעד הסתגלותי, המאפשר לצמח לשרוד בתנאים הקשים של החורף. המטבוליזם של הצמח בחורף מוקפא כמעט לחלוטין, דבר המאפשר לו לשרוד למשך כמה חודשים, ללא ביצוע פוטוסינתזה. "עץ בשלכת אינו מת, הוא רק מחכה..."


סתיו יפני

ברצועה הממוזגת, בה יש שינוי רב בטמפרטורה ובאורך היום, ישנה עונה שאינה עונת מעבר, כי אם עונה בפני עצמה. בקנדה וצפון ארה"ב, בחלקים ניכרים של אירופה, וכן ביפן, קוריאה וסין, רחבי העלים, ובמיוחד עץ האדר (מייפל) הופכים במשך כשבועיים לאדומים, כתומים וצהובים והיערות הופכים למרהיבים במגוון צבעים. זוהי עונת השלכת, זהו הסתיו.


סתיו ברמת טיבט – חבל סיצ'ואן

"אל תתבייש, היה עצוב. אל תצטער, אם תצטער.
זאת היא עונה כזאת, חבוב. זה רק הסתיו וזה עובר.
לך ערירי בליל העיר, הבט לרום, חפש כוכב,
מותר, מותר גם לצעיר להיות טיפה זקן בסתיו.
זה הסתיו עם הענן ועם הרוח המיבב,
ואם אתה סתם ציניקן בכל זאת זה צובט בלב."

יחיאל מוהר


עץ האדר המאדים בסתיו