יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...

היסטוריה קדומה של וייטנאם

כמו היפנים שלא תמיד היו ביפן, וכשהגרו לשם דחקו את המקומיים לשמורות בצפון המדינה, וכמו הטאיוואנים שעיקרם מהגרים מסין, שדחקו את השבטים המקומיים וכמו האמריקנים, האוסטרלים, הניו-זילנדים ועוד, הוייטנאמים הם תוצאה של הגירה זרה מדרום סין, שדחקה את השבטים המלאיים שהיו בה, תוך המצאת מולדת פרימורדיאלית עדכנית.
 

מלחמות וייטנאם במאה העשרים

המשותף היחיד בין תושבי חבל ארץ זה היה תמיד השאיפה לעצמאות, שאיפה שהביאה בפרק זמן לא ארוך להסגת המעצמות הסינית, היפנית, הבסה צבאית של הכוחות הצרפתיים, והתשה מתוך כוח רצון חזק של הכוחות האמריקאים וכוחות אוסטרליים, פיליפינים וקוריאנים, שבחרו לסגת ולהשאיר את המדינה ליפול לידי השלטון הצפוני קומוניסטי השולט במדינה למעלה מארבעים שנה.
 

אדריכלות וייטנאמית

אדריכלות וייטנאם היא שילוב של סגנונות אסייתיים ואירופיים, עם התאמה לתנאי אקלים. ניתן לחלק אותה לאדריכלות עתיקה ומסורתית, קולוניאלית, עכשווית וגלובלית. האדריכלות הוייטנאמית הושפעה מהסגנון הסיני והמערבי בתקופות הקולוניאליות, אולם עם השנים נוצרה אדריכלות ייחודית מאופיינת.
 

סמים פסיכואקטיביים במלחמת וייטנאם

אנשי צבא במלחמת וייטנאם השתמשו בסמים כבדים יותר מכל דור קודם של חיילים אמריקאים. מההרואין ועד אמפטמינים, הסמים היו כה שכיחים בקרב הכוחות, שב-1970, איש הקשר של הלשכה לסמים מסוכנים אמר לנשיא ניקסון "אין לך בעית סמים בוייטנאם. יש לך מצב. בעיות הן דברים שאנחנו יכולים לטפל ולפתור".
 

תולדות האנוי ואזור אגם הואן-קיאם

כמו סיאול, קולקטה, שאנגחאי, סייגון וערי ענק אחרות במזרח, גם האנוי חייבת את חשיבותה להמצאותה בשפך נהרות בסמוך לים – חשופה פחות לטאיפונים אך נגישה בדרכי הנהר – האוטוסטרדות של העולם הקדום. משמעות השם הא-נוי היא "בלב נהר", המתאר את מיקומה על גדת הנהר האדום המתפתל וחובק את לב העיר כמו נחש או דרקון – ואכן, שמות רבים היו לעיר במהלך השנים, והמושג "דרקון" מופיע בחלקם, כנראה בשל לפיתת הנהר את העיר.
 

האנוי – אזור השלטון

על גדתו הדרומית של הנהר האדום, בעיקול הנהר, הוקמה לפני אלף שנים הבירה הקיסרית המבוצרת של תאנג-לונג, היא האנוי של ימינו. הייתה זו עיר רבועה, מוקפת חומה, ושערים לה סביב. פרט למספר תקופות קצרות, שמשה העיר בירה קיסרית במשך 800 שנה, ומלכו ממנה מספר שושלות קיסריות. גם היום וייטנאם נשלטת מאזור מצודת תאנג-לונג שכמעט ואינה קיימת.
 

מחוז לאו-קאי בצפון וייטנאם

חלקה ההררי של צפון וייטנאם הוא אזור בו חיים שבטים שונים. השבטים, המשמרים כל אחד את תרבותו ואורחות חייו ואת אופן לבושו, הפכו אזור זה לאטרקציה תיירותית מובילה. לא תמיד היה כך. אנשי שבטי הגבול נאמנותם למשטר המרכזי תמיד הייתה מוטלת בספק, ולרוב בצדק.
 

טיולים רגליים באזור סה-פה

אל סה-פה והרי הצפון מגיעים כדי לראות את הנופים המדהימים ובעיקר כדי להכיר וללמוד על אנשי ההרים, המונטארים, החיים את חייהם החקלאיים ושומרים על מסורותיהם כמימים-ימימה. בנפה ניתן לעשות מספר מסעות רגליים, מחצי יום ועד למספר ימים.
 

אנשי נפת סה-פה

אמנם הנוף המדהים הוא נקודת משיכה של צפון וייטנאם, אולם הדבר הייחודי, המושך תיירים זרים ומקומיים כאחד, הם ה"מונטארים" – אנשי המיעוטים האתניים השומרים על מורשתם, בגדיהם ואופן חייהם. מרבית בני השבטים היגרו להרי צפון וייטנאם מדרומה של סין