יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...

טיול אל צפון מזרח הודו שונה מטיול בהודו גופא. זהו מסע אל עולם מגוון של תרבויות ונופים, שבטים הרריים ואורח חיים שהולך ונעלם. בטיול זה נבקר בעמק אימפהל המופלא במדינת מאניפור, במדינה ההררית נאגאלנד אשר רוב תושביה הינם בני שבטים שהיו עד לאחרונה ציידי ראשים והיום נוצרים אדוקים, בעמק הבראהמפוטרה של מדינת אסאם על שלל נופיו, תרבותו וחיי הבר שבו ובמדינת מגהאליה המטריארכלית, בה יורד בשנה גשם יותר מכל מקום מיושב אחר. טיול ייחודי זה, הינו טיול לאזור בתולי והוא מתקיים בתנאים פשוטים ומעניק חווית ראשוניות. מסלול הטיול ייקח אותנו אל עולם הולך ונעלם של שבטים הררים, פולחנים עתיקים ואורח חיים מרתק המשמר את החיים השבטיים ואת יערות ונופי הרי ההימאליה.


יום 1: טיסה למומבאי

ניפגש 3 שעות לפני שעת הטיסה בטרמינל 3, בשער מספר 32 בתוך אולם הנוסעים, ליד דוכן Information. הנכם מתבקשים להודיע למדריך על הגעתכם או לחלופין, להודיע על הגעה עצמאית. בשעה היעודה נמריא בדרכנו למומביי. לינה: מומביי.


יום 2: טיסה לאימפהל

היום נמשיך במסע לעבר צפון מזרח הודו. נטוס לאורכה של הודו. לאחר נחיתת ביניים נמשיך לאימפהל - בירת מדינת מניפור. מניפור היא ארץ הררית, ירוקה ופורחת, וביתם של מיני חיות וציפורים נדירות. תושביה המסורתיים, להם עבר של לוחמים, משלבים בריקודיהם המסורתיים מוטיבים של לוחמה. השבטים ידועים גם במיומנותם בעבודות יד ובאריגה. המנהיג האגדי של הודו, ג'והרלאל נארו, כינה את מניפור "היהלום של הודו". בהגיענו לאימפהל נבקר בשוק המנוהל כולו על ידי נשים ונקרא במפתיע "שוק אימא" (Ima Market). אם יותיר זמננו, נבקר גם במונומנט לזכר "מלחמת הנשים", נלמד על מעמד הנשים החזק במדינה זאת ולאחר ארוחת ערב נגיע למלוננו בעיר. לינה: אימפהל.


יום 3: אגם לוקטאק

היום צפוי לנו יום של טבע מדהים. נסיעה של כשעה תביא אותנו לאגם לוקטאק – אגם המים המתוקים הגדול במניפור, המשובץ בעיגולים מוזרים של צמחייה, אדמה וחומר אורגני, בפארק הלאומי הצף היחיד בעולם ומהמראות הטבע היפים ביותר! על עיגולי הביומסה חיים דייגים וכן "הצבי המרקד" הנדיר ביותר, שחי רק על איים צפים אלה. נעצור בנקודות תצפית ונשוט באגם כדי לראות את התופעה המופלאה של האיים הצפים. ארוחת ערב ולינה באימפהל.


יום 4: נסיעה לקוהימה

היום נעזוב את עמק אימפהל ונעלה לגבעות נאגה, בדרכנו לקוהימה בירת נאגלנד. בדרך נלמד על הקרבות המרים שעצרו את היפנים במלחמת העולם לאחר שכבר הגיעו להודו ועל שבטי הנאגה במדינתם נבקר בימים הקרובים. בדרך נעצור בכפר וילונג-קולן של אנשי הנאגה-מראם, שנחשב ל"סטונהנג' של מניפור", כששלל אבנים זקורות מוצבות על הקרקע ללא הסבר, וכן בכפר יאנג-קולן – "הכפר התלוי", הבנוי באופן מסוכן על צלע ההר ובו חיים אנשי הנאגה-זאמיי. מכאן נעבור למדינת נאגלנד, בדרכנו לקוהימה הבירה. לינה: קוהימה.


יום 5: סביב קוהימה

כדי להכיר מקרוב את אנשי נאגה-אנגאמי החיים באזור קוהימה, נצא הבוקר לכפר קהונומה, הידוע בטראסות המשמשות לגידולי החקלאות. הכפר קהונומה מזוהה עם קרבות גבורה והתנגדות לקולוניאליזם הבריטי וההודי. אחר הצהריים נשוב לקוהימה בה נבקר בבית הקברות הבריטי לנופלי קרב הגבורה שעצר את היפנים בדרכם לכבוש את הודו במלחמת העולם השנייה. בהמשך היום נבקר בקתדרלה הקתולית, בעלת המבנה המוזר ונלמד על חדירת הנצרות לשבטי הגבעות של הודו ובורמה. לינה: קוהימה.


יום 6 : נסיעה למוֹקוֹקְצ'וּנְג

בבוקר נערוך סיור בכפר בארה-באסטה – מהכפרים הגדולים באסיה. המשך היום יוקדש לנסיעה בנופי נאגלנד המיוערים, בין שטחי החקלאות "חתוך ושרוף" האופיינית לאנשי גבעות רכס הפאטקאי. בדרך נבקר בכפרים לונגקום ואונגמה של שבט נאגה-אאו, הממוקמים על הרים גבוהים והנוף ההררי היפה נשקף מהם. לקראת ערב נגיע לעיר מוקוקצ'ונג, ביתם של הנאגה-אאו והנאגה-לוטה. זה היה המקום הראשון שקיבל את הנצרות בגבעות נאגה. לינה: מוקוקצ'ונג.


יום 7 : מוקוקצ'ונג - מון

לאחר ארוחת הבוקר נבקר בכפרים מופונגצ'וקט ואימפור, בהם נראה את אומנותם המיוחדת של הנאגה-אאו ואת עקבות ראשית ההתיישבות המיסיונרית בגבעות נאגה. בביקור בכפרים אלה נחווה נופי הרים ירוקי-עד, המאוכלסים באנשים מקסימים ונראה גם את תרבותם ואומנותם בהם הם מצטיינים. מכאן נצא לנסיעה ארוכה בנופים מיוערים למחוז מון, הנידח והפראי של נאגלנד. לינה: מון.


יום 8 : סביב מון

היום נטייל באזור בו עדיין זקני שבט הנאגה-קוניאק מעוטרים בקעקעים המעידים על הצלחתם בצייד ראשי אדם – פרקטיקה שהייתה נהוגה בחלק זה של העולם עד לפני מספר עשרות שנים. במחוז זה שולטים מלכים להם יש סמכות לשפוט ואף להוציא להורג פושעים מנתיניהם. יום טיול זה משלב נסיעת שטח לעבר גבול מיאנמר, לכפר שבט קוניאק לונגוואה. מהכפרים הגדולים במחוז מון ומהחשובים בהם. חציו של הכפר בשטח בורמה וחציו בשטח הודו, כשמוט הבקתה של המלך מסמן את הגבול ובני ביתו אוכלים בהודו וישנים בבורמה. נבקר גם בכפר הונגפוי בו רבים מזקני הכפר מקועקעים על גופם ופניהם. בערב נשוב ללינה במון.


יום 9 : מון - ג'ורהאט

היום נמשיך את ביקורנו בכפרי הנאגה-קוניאק. נבקר בכפר מון, על אדמתו בנויה העיר מון - כפר אוטנטי המשמר את האדריכלות השבטית המסורתית עם גגות עלי דקל גזורים בעיגול, עם גולגולות בקר בחזית. בצהריים נצא בנסיעה למישורי אסאם, לעיר ג'ורהאט בה נלון.


יום 10: הפלגה לאי מאג'ולי

בבוקר ניסע למעגן המעבורות נימאטי-גהאט, ממנו נצא בשייט לאי מאג'ולי, שמשמעות שמו "בין נהרות". מאג'ולי הוא אי הנהר המיושב הגדול בעולם. היווצרותו של האי היא שילוב טופוגרפי של נהר הזורם בשיפוע אפסי בשטח פתוח בו הוא יכול לשנות מסלול בקלות במקום בו מתחברים נחלים היורדים מההימאליה. במהלך היום נתוודע לאופי החיים והתרבות המיוחדת לסאטרה (מוסד ייחודי של מאמיני ווישנו באסאם). נבקר בכפר אנשי שבט מיסינג החי באי, במספר סאטרות, ונחזה במופע ריקודי "סאטרייה" מסורתי המבוצע על ידי הנזירים. אין על האי מלונות של ממש והתנאים בבתי ההארחה בסיסיים בלבד!


יום 11: מאג'ולי - קזירנגה

היום נמשיך את ביקורנו באי, בסאטרה המתמחה בייצור מסכות המיועדות לריקודים טקסיים. בהמשך היום נפליג במעבורת חזרה ליבשת וניסע למלוננו בקוהורה, בפתח שמורת הטבע קזירנגה. בערב נצפה במופע ריקודי "ביחו" מסורתיים – ריקוד עממי המאפיין את מדינת אסאם. לינה: קוהורה


יום 12: שמורת הטבע קזירנגה

יום מלא באחת משמורות הטבע המרהיבות בהודו. זהו עוד אחד משיאי הטיול: הפארק הלאומי קזירנגה הוכרז על ידי אונסק"ו כ"אתר מורשת טבע עולמי לשימור". זהו המקום המוביל בשימור הקרנף ההודי ועוד חיות אקזוטיות אחרות. החיות הנצפות בפארק הן פילי ושוורי בר, קרנפים הודים, חזירי בר, צבאים מסוגים שונים וציפורים רבות. מוקדם בבוקר נצא לספארי על גבי פילים. ברכיבה על פילים ניתן להתקרב לחיות בלי לעורר את חששן. נחזור למלון לארוחת בוקר ובהמשך היום נבקר בכפר מקומי בו נחזה בהופעת ריקוד ביחו מסורתי. אחר הצהריים נערוך ספארי בג'יפ בחלקי השמורה האחרים, צורת סיור המאפשרת כיסוי שטח רב. לינה: קוהורה


יום 13: קזירנגה- טזפור - שילונג

היום נעזוב את קזירנגה וניסע לאורך גדתו של נהר הבראהמפוטרה. בדרך נבקר בטזפור, הידועה כבירת התרבות, האומנויות והספרות של מדינת אסאם. זו עיר הטובלת בירק, בעמק בין גבעות התחומות בנהר בראהמפוטרה, ובפסגות ההימאליה עטויות השלג. נבקר בגבעת אגניגר ובעתיקות מקדש דה פארבטיה. מטזפור נצא בנסיעה לאורך נהר הבראהמפוטרה הענק, ונעלה לגבעות מדינת מגהאליה, לעבר שילונג- בירת המדינה, בה נלון בימים הקרובים.


יום 14: צ'ראפונג'י

לאחר ארוחת הבוקר נצא ליום סיור בגבעות שבט קהאסי, לעבר העיר צ'ראפונג'י שנחשבה כעיר הגשומה בעולם. בדרך נעבור במפלי הפיל, בפסגת שילונג שתעניק לנו תצפית פנוראמית על כל האזור ההררי, ובבית המלוכה של שבט הקהאסי בכפר סמית'. לאחר הגיענו לאזור צ'ראפונג'י, נסייר במפלים הענקים המזוהים עם המקום, במערה ובנקודת תצפית אל עבר מדינת בנגלדש. בדרכנו חזרה אם יתיר זמננו, נעצור בכפר חרשי הפלדה שם נראה את מלאכתם. לינה: שילונג‬‬‬‬.


יום 15: מאוליונג - דאוקי

היום נמשיך את סיורינו ברחבי מגהאליה. בבוקר נצא לביקור בכפר מאוליונג המפורסם בגלל הטבע העוטף אותו ומעצם זכייתו בפרס "הכפר הנקי ביותר ביבשת אסיה". מהכפר נלך ל"גשר השורשים החי" – גשר עשוי שורשי אוויר של עצי פיקוס, שלבנותו בתהליך משיכת שורשי האויר ולנטוע אותם בעברו השני של הערוץ, ולהמתין שיישתרשו וייתחזקו, לוקח עשרות שנים. נמשיך דרומה לגבול עם בנגלדש, לעיירת הגבול ‫דאוקי, בה נחזה במאות המשאיות הצבעוניות הממתינות למעבר הגבול, ובדייגים השטים על הנהר הצלול שנראה כאילו מרחפות עליו. בסופו של היום נשוב לשילונג בה נלון.‬‬‬


יום 16: שילונג - גוואהאטי

בחלקו הראשון של היום נכיר את העיר שילונג. נבקר בקתדרלת "מרי העוזרת לנוצרים", באגם וורד'ס במרכז העיר, ובמגרש הקליעה למטרה בחץ וקשת – מרכיב תרבותי חשוב בחיי השבטים המקומיים. מכאן נצא לנסיעה לגוואהאטי, העיר הגדולה של צפון מזרח הודו, הנמצאת במישורי מדינת אסאם. בדרכנו נעבור באגם מרהיב. בערב נבקר במרכז תרבות בו מוצגת תרבות אסאם וחיי אנשי המדינה (באם יתקיים המופע). לינה: גוואהאטי.


יום 17/18: שילונג - גוואהאטי - מומביי - הביתה

בבוקר נצא בשיט ל"אי הטווס" הזעיר, עליו ניצב מקדש, ובסביבתו חיים קופי הלנגור הזהוב הנדירים והמדהימים שרק בודדים מהם נותרו בעולם. נשוב לעיר ונבקר במקדש קאמאקיה שהינו מרכז העצבים של הזרם הטאנטרי בהינדואיזם והמקום הקדוש ביותר בגוואהאטי. המקדש ניצב על גבעה רמה המשקיפה ביום יפה על העיר כולה ועל מרחבי המים של נהר הבראהמפוטרה הענק. אחה"צ נצא לשדה התעופה ונטוס חזרה לציוויליזציה, או שמא חזרה מהציוויליזציה, למומביי, משם נמריא עמוסי חוויות ורשמים לטיסת לילה חזרה הביתה.

(*) תדריך זה נכתב על ידי מדריך הקבוצה, ואינו מחליף את חוברת הטיול אותו רכשתם אלא רק מסדר את הטיול על פי הסדר שיש בידי כרגע. שינויים של הרגע האחרון עשויים להתרחש.