יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...
הודו טאיוואן יפן מיאנמר
נפאל קוריאה סין וייטנאם


כתבות על יעדים נוספים

זודיאק אסייתי

את כוכבי השמים במסלולם הכירו במזרח טוב יותר מבכל מקום בעולם העתיק. חכמי סין ידעו לחזות בדיוק את ליקויי החמה והירח, את אורך השנה, את הניווט הימי בעזרת כוכבים, ואת הזמן. מצפי כוכבים הוקמו על ידי מנהיגים וראשי מדינות, שמצאו בצפייה בכוכבים דרך נפלאה להוכיח את תמיכת השמיים, כשניבאו לעם תופעות שאכן אירעו.
 

הכרות עם מונגוליה

"ארץ השמיים הכחולים" היא מקום קסום, בעל נופי עשב ירוק, צאן ומקנה. מאז צאת הסרט "אורגה - מקום לאוהבים" ופתיחתה למטיילים בשנות התשעים, היא יעד בעל תדמית רומנטית של נופי עד ודהרות סוסים, והמציאות אף יפה מהתדמית. המדינה נמצאת בין רוסיה לסין, ומכסה מליון וחצי קמ"ר (כ- 71 פעם מדינת ישראל) וחיים בה כשלושה מליון איש בלבד, דבר הגורם למטייל להרגיש שהארץ בתולית וריקה. ימים אפשר לנסוע בדרכיה בלי לראות ישוב גדול או שדה מעובד, וגם בלי לראות כביש...
 

מזרח מונגוליה: יופיו של הטבע

חורף 2010 הוא הקשה ביותר זה עשורים רבים במישורי מונגוליה. הטמפרטורות שירדו ל-50 מעלות צלזיוס מתחת לאפס, השמידו עד פברואר כ-20 מיליון ראשי צאן ובקר. יש הצופים שכחצי מחיות הבית במונגוליה ימותו מקור עד סוף החורף, וישאירו את המדינה ברעב של ממש. ממשלת מונגוליה פנתה בבקשות לאספקת מזון ותרופות, והיא נערכת כדי להיאבק באחד מאסונות הטבע הגדולים ביותר שהיו במדינה. המונגולים קוראים לריבוי אסונות טבע רצופים דזוד (Dzud), כאשר שנת בצורת עוברת ומפנה מקומה לחורף קפוא במיוחד כפי שהיה השנה.
 

מרכז מונגוליה: אתרי הטבע

אטרקציית הטבע הבולטת ביותר במונגוליה היא אגם חובסגול. האגם הקדוש למונגולים והעמוק ביותר במרכז אסיה, מכיל כ-2% מהמים המתוקים בעולם. 136 ק"מ אורכו, ו-30 ק"מ רוחבו. הוא מוקף הרים גבוהים מכוסי עשב קיץ ואורן סיבירי, מנקז עשרות נחלים, ובעל מוצא אחד בדרומו.
 

התפרצות הר הגעש מאיון - דרום לוזון פיליפינים

את חג המולד הקרוב (2009) יעברו מרבית תושבי אזור הר הגעש מאיון בפיליפינים במקלטים, מחוץ לתחום הסכנה של ההר. 20 אלף תושבים כבר התפנו על פי העיתונות, וייתרת האנשים בכפרי האזור עדיין מקווים לטוב. ההר המקסים הזה החל לאחרונה להתחמם ולגרגר, וכל המכיר את כוחו בהפיכה מאתר נוף יפה לפצצה מתקתקת, יודע את עוצמת ההרס של הטבע כשזה מראה את כוחו.
 

תאילנד הלא מוכרת - חבל איסאן

את הצפון בחלקו מכירים רבים וכן את איי הדרום, אבל מחוז איסאן המספק לנו את מרבית העובדים הזרים, ובו ישנם מהמראות והנופים המרהיבים במדינה, אין התייר השגרתי יודע עליו דבר. כתבה זו באה לחשוף מעט מתאילנד האמיתית יותר, היפה, הפחות חשופה, בה יש את האוכל הטעים ביותר, הנשים היפות ביותר, השירה הלבבית, האנשים הנחמדים ביותר והמראות הקסומים.
 

תאילנד הלא מוכרת - הבירות העתיקות

תאילנד אינה ממלכה עתיקה כפי שניתן לחשוב. ממלכות קאמר ממזרח, לאנה מצפון, מון ובורמה ממערב, קמו ושלטו על שטחה במשך מרבית ההיסטוריה, וגם היום, בית המלוכה התאילנדי הוא בורמזי משבט מון.
 

שואת קמבודיה

אפריל 1975, לאחר נפילת סייגון ביידי הקומוניסטים, משתלט על פול-פוט על קמבודיה ונכנס לפנום-פן. הניסוי החברתי הגדול והאכזרי ביותר בתולדות האנושות שלאחר שואת יהודי אירופה מתחיל. בקיץ מופצת שמועה שהאמריקנים עומדים להפציץ את העיר, וכשני מיליונים מפונים מהעיר למחנות עבודה. כל אנשי האקדמיה וההשכלה נרצחים וכל מרכיב משקפים שנחשד בהיותו אינטליגנט נרצח גם הוא. משפחות מופרדות. צבא מונע פחד של נערים בני 14 עם כלי נשק מאולתרים מוציא להורג כל מי שאפשר, הערים נהיות ערי רפאים וחדרי החקירות והעינויים בתפוקה מלאה. המדינה סגורה וכך תישאר במשך כמעט ארבע שנים.
 

בדרך המשי חלק ראשון - החוליה החסרה

מעברים הם בדרך כלל הדרגתיים, כך חשבתי, ובדרך המשי רציתי לראות מעבר הדרגתי בין מערב למזרח. שלא כבטיסה המחברת עולמות של שפות מנהגים, פרצופים, טעמים וריחות. חשבתי שאמצא את המעבר ההדרגתי וטעיתי בענק. דווקא דרכי ועורקי מסחר הן בבל של תרבויות, ואם חשבתי שקירגיזייה היא החוליה המקשרת בין אוזבקייה הטורקית, טג'יקייה הפרסית, קזחייה הרוסית ושאריות הזרע של הכובשים המונגוליים, הרי שהכניסה לש'ינג'יאנג הסינית החזירה אותי עמוק לתת-היבשת הטורקית.