יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...

דרום-מערב ארה"ב - ארץ החלומות

דרום-מערבה של ארצות הברית, ובראשה מדינת קליפורניה, היא ארץ של חלומות: חלקם התגשמו ומתגשמים, וחלקם לא. בעקבות נדידת האוכלוסייה, שהגיעה למערב מאירופה, אסיה, אפריקה, מרכז אמריקה, ואיך לא... גם מישראל, נוצר בחבל ארץ זה מפגש תרבותי וכור היתוך מרתק, שגם כיום הוא עדיין חי ותוסס. יחד עם הגידול העירוני וצמיחת מטרופוליני ענק, נעשים כאן מאמצים לשמור על הטבע היקר - בעשרות שמורות טבע ופארקים. שניהם יחדיו הם מהמאפיינים של חלק זה של העולם.
 

לא על הטורטייה לבדה - מבוא למטבח המקסיקני

אוכל צריך שיהיה צבעוני במראהו, בצבעיו ובטעמיו, וככל שיהיו אלו מודגשים יותר, כך יהיה מקסיקני יותר. אין אוכל מקסיקני ללא הדגן שמוצאו במרכז אמריקה, שהפך לדגן הנפוץ באמריקה ואולי בעולם כולו – התירס. לזה יש להוסיף פלפלי צ'ילה בכל קשת הצבעים, ורצוי גם בחלק העליון של סקאלת החריפות. אם נושף אש אתה, אז או שאתה דרקון, או שהגעת ממחוז סהצ'וואן בסין, או, וסביר ביותר שאכלת אוכל מקסיקני.
 

האיים הקריביים - האנטילים הקטנים

השם האיים הקריביים מעורר בדימיוננו חופשה, חולות לבנים, דקלים שמוטי צמרת הפונים לים טורקיז, צלילה, קרוזים נוצצים, כוס של פינה-קולדה ונערות אקזוטיות בביקיני מזערי. האמת אינה רחוקה כל כך, אבל פרט לכך יש בקאריבים גם הרבה סבל של שבטים אוכלי אדם, שנכחדו באופן אלים לא פחות, של מלחמות ושודדי ים אכזריים, של ניצול עבדים, שהובאו מהיבשת השחורה לעבוד בעבור מעבידיהם הקולוניאליסטים, שרק רצו לנצל את המקום להתעשרות קלה, של
 

קובה - "ההיסטוריה תזכה אותי"

"שפטו אותי, זה לא משנה, ההיסטוריה תזכה אותי". זה היה קו ההגנה של פידל קסטרו במשפטו ב-1953, ושמו של ספרו החשוב. הוא התלונן על השליט המושחת בטיסטה, כשאמר "נראה כי השליח [חוסה מארטי – אבי קובה העצמאית] ימות בשנתו המאה, זכרונו ייכחד לנצח, וכך גם העלבון! אבל הוא חי, הוא לא מת, העם [הקובני] המורד שלו עימו והוא ראוי, ואנשיו נאמנים לזכרו;"
 

פנינים ממזרח ג'מאיקה

לאי הקטן הזה, ששטחו חצי מישראל, יש יחסי ציבור מעולים. יש לו דימוי של חופים לבנים עם דקלים שפלי צמרת כאילו רוצים לרחוץ במי הטורקיז החמימים, כשמסביב ראסטפרים ארוכי מחלצות שער, מנאפסים ושרים ראיגיי וחיים בהרמוניה עם הטבע הסובב.
 

פנינים ממערב ג'מאיקה

בהמשך לכתבה ראשונה בה פגשנו את ג'מאיקה וביקרנו בחלקה המזרחי, בכתבה זו נכיר את מערב המדינה, ובמיוחד את הטבע המיוחד שיש בה.
 

קוסטה-ריקה – "החיים הטהורים"

קוסטה-ריקה נמצאת באמריקה המרכזית שלאורכה רכס של למעלה ממאה הרי געש. זו ארץ הגדולה מישראל פי שתיים וחצי, וחיים בה כארבעה וחצי מיליון איש – מרביתם צאצאי הכובשים הספרדיים. זו ארץ של נצרות קתולית, תמימות והרבה שמחה, שדורגה בסקרים כמדינה בה התושבים השמחים ביותר בחלקם בעולם. אך יותר מהכל זו ארץ של טבע ושמירת טבע. אנשי הארץ הפכו את מדינתם לארץ אקולוגית ואת התיירות האקולוגית למקור הכנסה עיקרי.
 

תמונות לאורכה ולרחבה של ברזיל

ברזיל של יופי, שונה היא ממקום למקום. המשותף לכל חלקיה הוא התמהיל הייחודי של אנשיה. לא שהם דומים זה לזה: נהפוך הוא. האיטלקים והצרפתים של הדרום, אין להם כביכול משותף עם הגרמנים של דרום מערב, השחורים של באהיה, המולטים של חופי הצפון והאינדיאנים של לב המדינה. אולם, למרות השוני הרב יש משהו ברזילאי בכולם, שהוא השילוב הלטיני עם מערב אפריקה והאינדיאנים. יש בהם עצלות מהולה בשמחת חיים, חושניות עד אין-קץ, משולבת במאבק לחיים, ויכולת להוקיר את הרגע ולשמוח בו.
 

פרגוואי - מידע כללי

ריו פאראנה, מהנהרות הגדולים בתבל, שני רק לנהר האמזונס בדרום אמריקה, מגיע מברזיל בצפון ותוחם את פרגוואי בגבולה המזרחי. בהגיעו לגבול פרגוואי הוא נעצר בסכר הענק איטייפו, המפעל ההידרו-אלקטרי הפעיל הגדול בעולם מאז פתיחתו בשנת 1984 ועד 2009. המפעל הוא בעל הספק חשמלי בסדר גודל של המפעלים בלה-גראנדה בקוויבק שבקנדה וסכר שלושת הערוצים במחוז סיצ'ואן בסין שלאחר הפעלת הטורבינות האחרונות עבר אותו בהספקו.
 

ההיסטוריה המטורפת של פרגוואי

בראשית המאה ה-17 הגיעה ליערות פרגוואי הבתוליים הסיירת המובחרת של הכנסייה הקתולית - המסדר הישועי. "המסדר של ישו" הוא ארגון דתי, שקם אך מאה שנים קודם לכן, במטרה להילחם בהתפשטות הרפורמציה הפרוטסטנטית. הוא עשה זאת בשיטות של חינוך ושטיפת מוח, במקומות רחוקים ובתוליים - מיסיונריות קתולית קיצונית במתודות אחרות מהאינקוויזיציה, בתפוצה כלל עולמית.
 

פרגוואי - יעדים עיקריים

אסונסיון היא בירת פרגוואי והעיר הגדולה בצורה ניכרת משאר הערים במדינה. במטרופולין שלה חיים למעלה מרבע מתושבי המדינה. העיר שוכנת על הגדה המזרחית של נהר פרגוואי, בדרום המדינה, על גבול ארגנטינה. העיר מערבת סגנונות שונים ללא כל סדר: מבנים עתיקים, עוני ועושר ראוותני, מבנים קולוניאליסטיים ספרדים יפים, ארמונות פאר של מקורבי השלטון הרודני שהיה נהוג במאתיים השנה האחרונות לצד שכונות עוני.
 

ההיסטוריה של בוליביה

ב-1544, מייד בתחילת התקופה הקולוניאליסטית, התגלו מרבצי כסף בהר סרו-ריקו שבאזור פוטוסי ובוליביה החלה להכניס לכובשים הספרדיים את מרבית הכנסותיהם ממכרות דרום אמריקה, תוך גביית חייהם של אלפי עובדים ועבדים. בוליביה נקראה אז פרו העילית עד לשחרורה בידי אנטוניו חוסה דה סוקרה 1824. באוגוסט 1825 פוצלה מפרו הגדולה וקיבלה עצמאות תחת שמו של משחרר היבשת הונצואליאני, סימון בוליבר.
 

מי גילה ומיפה את פטגוניה?

בין מגלי עולם שמור מקום של כבוד לפרדיננד מגלן, הפורטוגזי שבגד בעמו, ותחת דגלו של מלך ספרד, היה הראשון שהקיף את העולם בראש צי של ספינות. הוא היה האירופי הראשון שעבר ב-1520, במייצר שנקרא מאוחר יותר על שמו: מיצר מגלן.