יובל נעמן - לראות את העולם בדרך אחרת...

קניה

קניה היא אחת המדינות המתוירות ביותר באפריקה, בה מתמזגות תרבות החוף הסווהילית, תרבויות השבטים (בעיקר הקוקויו והמסאים), תרבות הודו מהמהגרים הרבים השולטים בכלכלה הקנייתית וההשפעה האנגלית החזקה. כמו מיזוג התרבותיות, כך גם מתחלף הנוף כאשר עוברים מאזור לאזור. המדבר בצפון, השבר הסורי-אפריקאי במרכז, וההרים הוולקניים הגדולים באפריקה, קילימנג'ארו (שנמצא בשטח טנזניה), הר קניה ורכס האברדר.
 

קניה: ניאנזה ומערב קניה

אגם ויקטוריה, הקרוי "האגם" בשל גדלו העצום, הוא תוואי גיאוגרפי משמעותי ביותר בהתפתחות מוצא האדם, ששרידיו הקדמוניים נמצאו בסביבתו ולאורך עמק השבר, בהתפתחות התרבות האנושית בהיותו מקור הנילוס שלאורכו צמחו הממלכות המצריות, ועדיין סביבו מתקיימות אוכלוסיות רבות ומגוונות. פרק זה עוסק בחלקו המזרחי של האגם, בתחומה של מדינת קניה של ימינו.
 

קניה: אנשי לואו

לואו היא קבוצה אתנית במערב קניה, בצפון אוגנדה ובאזור מארה שבצפון טנזניה. הם חלק מקבוצה גדולה יותר של עמי לואו הקשורים אתנית-לשונית, המתגוררים באזור שמדרום לסודן, דרום-מערב אתיופיה, צפון ומזרח אוגנדה, דרום-מערב קניה וצפון-מזרח טנזניה.
 

לבנון - מדריך לסיור וירטואלי

פיניקיה (פיניצייה) העתיקה, חבל ארץ הררי לחופי הים התיכון, מעולם לא הייתה מדינה במובן של לאום אחיד, כי אם סטאטוס קוו בין קבוצות דתיות ואתניות שונות בהשפעה חיצונית חזקה, דבר שלא השתנה מאז ועד עתה. בתקופות הרגועות כונתה שוויץ של המזרח התיכון, כשההשפעה הגדולה והשלטון הנוצרי היחיד במזרח התיכון מאז ביזנטיון, הביא לפריחה תרבותית, ולהשפעה צרפתית ואירופית רבה. השילוב של חופים טובים לנופש כל השנה ואזורים הרריים מושלגים ויפים, נותן פוטנציאל טבעי של תיירות, ובשנות הרגיעה הבודדות בעברה, פרחה המדינה, גם בעזרת ליברליות כלכלית יחסית.
 

אייבי נתן - מותה של אגדה

אייבי נתן היה אדם פשוט ופשוט אדם. דרישותיו לעצמו היו מזעריות. הוא חי עבור אחרים בענווה, מוזן אידיאולוגיה ונושם רצון להעניק לזולת, שאצלו עניי עירך יכולים לחכות, עניי העולם קודמים. הוא היה איש של מסרים ברורים פשוטים וקליטים, כמו הפרסומת האלמותית ששודרה ללא הרף בתחנת קול השלום:  Drink cool refreshing water, there's nothing better for you we say, drink water today
 

מלחמת האזרחים בבוסניה והרצגובינה

בוסניה וכך גם הרצגובינה, הינם אזורים גיאוגרפיים. אין קבוצה אתנית הנקראת "בוסניה". לעומת זאת סרבים, קרואטים וסלובנים הינם שמות של שבטים סלאביים, שהגיעו לאזור במהלך המאות השביעית והשמינית לספירה ושמרו על ייחודם ושמם לאורך ההיסטוריה. המוסלמים בבוסניה, הנקראים בוסניקאים, הם ברובם אוכלוסיה סלאבית שהתאסלמה במהלך השלטון העות'מאני באזור.
 

קרנבל המסכות בוונציה

ונציה של החורף שונה כל כך. זוהי עיר חיוורת ואפורה בה מתמזגים המים והשמיים כשהיא עטופה ערפל. בעיר הנוגה הזאת הכול מתנהל בעצלתיים, גווניה מתערבבים עם המבנים הישנים והטחובים הסוגרים בקדרות על תעלות צרות של מים מלוכלכים והערפל מהמים הופך הכל לכל כך לא מוחשי, והעיר כולה נמוגה. זהו האלמנט המסתורי המהווה תפאורה אידיאלית לעשרת הימים בהם כהרף עיין מתחלף הכל, ולעשרה ימים קצובים יוצאות מתוך הערפל ופתיתי השלג הרך המכסה את העיר דמויות הצצות כפטריות ומכסות את העיר במערבולת צבעים עזה. שוב מתמלאות הסמטאות, הכיכרות ורחובות המים בעשרות אלפי אנשים המשלהבים זה את זה. זהו הקרנבל של ונציה.
 

מאפה הקרם הפורטוגלי שכובש את העולם

המקום הטוב ביותר לאכול פסטייה דה-נאטה הוא רובע סנטה מריה דה-בלן בלישבואה, או בכל מקום בעיר. אולם למי שקצרה ידו מלהגיע להר, ההר צריך לבוא אליו. אז איך מכינים את הקינוח הזה בבית?
 

פאדו – מוזיקת הנשמה הפורטוגלית

המראה המתקלף של רובע אלפמו העתיק בליסבון, עם הסמטאות הצרות והטיח הנושר, לא הבטיח רבות. רובע זה, ששמו מגיע מ"אל-חמה" הערבית, אזור המרחצאות מהכיבוש המורי, נראה אפל ומוזנח. באחד המרתפים שנראה כמו אורחן עות'מני, נערכה ארוחת הפאדו שלנו. לאחר האוכל וכוס של יין הם הופיעו. זמר הפאדו ומלוויו עם הגיטרה הפורטוגלית והגיטרה הספרדית המלווה. דממה השתררה עד שפצח הזמר בקול הטנור שלו וקרע את אוויר הערב לגזרים.
 

האיים האזוריים – הרי הגעש מפרצים ופרחים

כאשר אדם וחווה עזבו את גן העדן, מלאכית החמלה הבחינה בפרחים הרבים שננטשו שם ללא איש שיטפל בהם. היא עטה עליהם ואספה מלא הזרוע מהם כדי להביאם ולשמח את המעון בשמיים. אך בעוד היא במעופה מעל האוקיינוס, תשעה מהפרחים נפלו מזרועותיה והים הרחום קלט אותם ואחז בהם באהבה כשהוא מחביא בהם את כל טובו. כאשר ראתה זאת מלאכית החמלה, היא חייכה וברכה את הפרחים האהובים והם הפכו לאיים האזוריים.