כששני אובייקטים נמצאים במרחקים שונים, כיוון המוקד צריך להיות בניהם, בקרבת הקרוב יותר, ולא על המרכז. דבר זה בולט בצילום חצי צדודית של אדם, כשרוצים את שתי עיניו בחדות מרבית.
בצילום אנשים על רקע בהיר כשכיסוי הרקע גדול יחסית, מדידת האור תגרום לתת-חשיפה, והפנים יצאו קהים. אפשרות עדיפה היא שימוש במבזק מילוי (הפלאש הקטן שבראש מרבית המצלמות) שיבהיר את האובייקט ללא שינוי הרקע. אפשרות נוספת היא למעשה רמאות קטנה, שיכולה להתבצע בשתי צורות. אחת היא שינוי נתון רגישות הסרט בדרגה או שתיים כדי שהמצלמה בחישוביה תחשוף יותר זמן או תפתח יותר צמצם. דרך שנייה היא לבדוק את הנתונים שנותנת המצלמה, וצילום ידני עם נתונים שונים לחשיפה גדולה יותר. במצלמות רבות יש אפשרות במוד אוטומטי להגדיר חשיפת יתר או חסר בחלקי דרגה, כך שהתוצאה מושגת במהירות. טיפ זה עובד גם בצילום אובייקט בו יש אור פנימי כמו מדורה, מכונית עם פנסים דולקים או שיקוף אור השמש מחלק מהאובייקט.

רגישות:

כאשר חשוך, יש אפשרות להעלות את הרגישות במצלמות רבות עד אפילו 6400 אסא . פתאום המצלמה מצלמת מהר יותר ועם צמצם סגור יותר, ולכאורה הרווחנו. אכן התמונות ייצאו פחות מטושטשות, אך אליה וקוץ בה. כל שעשינו, היה לומר למעבד להגביר את האותות המתקבלים מהסנסור. לא ממש שמנו סנסור רגיש יותר. הסנסור נועד להגבר מסויים, לרוב סביב 200 אסא, וברגישות זאת נותן תוצאות מיטביות. הגברה נוספת תגביר את האות אך גם תגביר את הרעש, שהוא אותות חשמליים אקראיים שאינם חלק מהתמונה. דבר זה ייצור גרעיניות בתמונה וצבעים מזוייפים. אין בכך לומר שבלילה לא כדאי להעלות את הרגישות במקצת, אלא שביום להחזיר את הרגישות לנתוני היצרן המיטביים - בין 100-400, ולהשתמש ברגישות גבוהה רק עד כמה שצריך, ורק שממש אין אפשרות אחרת.
 

בניית מחיצה בנט, אלבום או תערוכה:

לפעמים רוצים להוסיף ויוצאים גורעים. קשה לוותר על צילומים טובים, אבל מה שעושה כל עורך של תערוכה הוא לבנות קו מנחה, ולהעצים את עוצמת החוויה בעבודה לפי נושאים.
לאחר שהוכחת שאתה יכול לצלם תמונה בודדת, מבחינת התפישה ומבחינה טכנית, ושאתה יודע לצלם באור ובחושך, נופים, אנשים וצומח, נסה לבנות תערוכות ווירטואליות בהם סך-כל התמונות יהיה טוב יותר ממצרף כל תמונה למשל - נופים, אנשים, טיולים וכו
כל שנשאר לעשות הוא לראות כל אלבום כמקשה אחת ולסנן תמונות (גם אם הן מצוינות), שאינן מתאימות למרקם הכולל.
יש לבחור תמונות המתחברות לנושא ומשלימות מבחינת צורה וצבע אחת את השנייה.