מסנן על-סגול (UV):

מסננים רבים קיימים בשוק, אבל השימושי והנפוץ ביותר הוא מסנן על-סגול (UV)
במקור, בצילום על סרט צילום,הכימיקלים על הסרט היו רגישים לאור הנראה, אבל הגיבו גם לחלק מהאור הלא נראה בתחום הגלים הקצרים של העל-סגול, ולכן מסנן על-סגול הנראה לנו כזכוכית שקופה עשוי היה למנוע עיוותים בצבעי התמונה המתקבלת מקליטת קרינה ע"ס.
בסנסור הדיגיטלי האור העל-סגול מסונן כמו בעיין האנושית, ואז מטרת המסנן הוא הגנה מכאנית בלבד!השימוש העיקרי במסנן זה כיום הוא הגנה על העדשה מסריטות ומאבק, ועלותו הזולה ביחס לעדשה הופכת אותו לכדאי ביותר.
 

מקטב (Polarizer):

הסבר פשטני לפעולת מקטב:
נסו לחשוב על גלי האור כגלים אנכיים בלבד ועל המקטב כזכוכית עם חריצים המעבירה רק את גלי האור בכיוון החריצים.
סובב את הזכוכית עם החריצים כך שיהיו בניצב לגלי האור ותמנע את מעברם, המשך לסובב עד שהחריצים יהיו בכיוון גלי האור וכל גלי האור יעברו דרכם.
כל עצם מחזיר את אור השמש מקוטב בכיוונים שונים ואקראיים. מקטב ימנע כניסת חלק קטן מגלי האור בכל זווית בה נשים אותו, ויוריד במידת מה את עצמת האור הכללית בכל כיוון בו נבחר (זהו השימוש שנעשה במשקפי שמש הנקראים פולארויד) .ים, שמיים, שלג, עננים הם מצבי צבירה של מיים, ותכונתם לקטב את האור המוחזר מהם בקוטביות זהה.
לצורכי הצילום זהו יתרון אדיר.
אנחנו יכולים לשנות צבעי השתקפויות, עומק כחול השמיים או קונטרסטיות יתר במקומות מושלגים או עם עננים, שגורמים לנו "השחרת" האובייקטים
סיבוב המקטב לקטיעת החזר האור המקוטב מהשמיים יכול לתת עומק שונה לחלוטין לתמונה, או יצירת השליית עומק במיים.
מצרף דוגמא של שמיים בעזרת מקטב (שים לב שצד ימין כחול יותר משמאל).
 


דוגמאות לעבודת המקטב בהכחלת שמיים (שים לב שלא ניתן בתמונה רחבה למנוע את האור המקוטב מכל התמונה, אלא רק מחלקה)

עוד מספר דוגמאות:


שני צילומי אגם בהוקיידו יפן שקיבלו עומק מדהים, אגם אדום מהאי קיושו ביפן שהוסרה ממנו כמעט כל ההשתקפות, וכנסייה בסיינה טוסקנה איטליה שבשילוב עם העדשה הרחבה קיבלה מראה דרמטי ביותר.
לצערי לא מצאתי תמונות להשוואה ללא , ואין לי גם דוגמא טובה של שימוש במקטב בשלג, ובמיוחד כאשר יש שמש חזקה ועננים, שמקבלים נוכחות מדהימה בשימוש במקטב. כך או כך בצילומי נוף התמונה מקבלת נוכחות דרמטית והופכת נוף יפה ומשמים. למרתק


עוד שתי דוגמאות לעבודה עם מקטב מהאי שקוקו ביפן
דגי נוי מהם הוסרה כמעט כל ההשתקפות של פני המיים
תמונה ללא נושא פרט לעץ אורן ושמיים ריקים שחלקם הימני מקוטב ומוסיף עומק לתמונה כולה